^Back To Top
  
  
  

Wycieczka do Izby Regionalnej w Nowym Wiśniczu

Przedszkolaki z Poręby Spytkowskiej już rozpoczęły sezon wycieczkowy. W  nawiązaniu do tematu planu rocznego związanego w tym roku z regionalizmem, dnia 20.10.2015r. 4, 5 i 6 latki wraz ze swoimi opiekunami, pojechały do Izby Regionalnej w Nowym Wiśniczu, na przygotowane przez panią Bożenkę -  organizatorkę -  zajęcia pt „ Jesień na wsi”. Tuż po wejściu do Izby, dzieciaki uśmiechały się na widok przygotowanych dla nich atrakcji. Na stole leżała kapusta, jabłka ,kukurydza, a pod ścianą leżały stare maszyny i narzędzia. Pani Bożenka na wstępie dokładnie i  w ciekawy sposób przedstawiła nam za pomocą slajdów, życie ludzi na wsi, oraz opowiedziała nam na temat prac wykonywanych w polu jesienią przez naszych przodków za pomocą starych maszyn i narzędzi. Bardzo zainteresował nas pokaz szatkowania kapusty starą szatkownicą. Dzieciaki własnymi rękami wrzucały kapustę do specjalnego glinianego garnka i ubijały drewnianą, zachowaną z tamtych lat ubijaczką. Było to dla nich ogromne wyzwanie, ale wszystkie mocno przyłożyły się do pracy, czego efektem był widoczny kapuściany sok na dnie garnka. Przygotowywaliśmy także susz na kompot wigilijny z jabłek. Pani dyrektor, razem z naszą panią Bożenką z przedszkola i młodszymi pomocnikami miały za zadanie nanizać jabłka na sznurek. Szło im znakomicie, a jabłka mogliśmy zabrać ze sobą do przedszkola. Na koniec, równie z wielką radością i werwą starszaki obierały kukurydzę przy pomocy starej maszyny na korbkę. Ziarenka kukurydzy rozpryskiwały się po drewnianej misce, ponieważ każdy kręcił korbą mocno i energicznie. Taką maszynę na pewno niejeden chciałby mieć dzisiaj w domu.

Do przedszkola wróciliśmy z głowami pełnymi wiedzy i doświadczenia. Ten dzień będziemy długo, długo wspominać.

dsci0001dsci0006dsci0013dsci0025dsci0032

Copyright © 2023. Publiczne Przedszkole w Porębie Spytkowskiej Rights Reserved.