Zdalne nauczanie 18.05.- 22.05.

Temat tygodnia:

"Co w trawie piszczy? - Majowa łąka"

Cele edukacyjne:

- wzbogacenie wiadomości na temat znanych dzieciom środowisk przyrodniczych, kształcenie umiejętności obserwacji

- rozwijanie wrażliwości zmysłów w bezpośrednim kontakcie z przyrodą

- poznawanie nazw roślin i zwierząt – mieszkańców łąki

- kształtowanie postawy proekologicznej

- zachowanie bezpieczeństwa zabaw w domu, przedszkolu, na powietrzu

- nauczenie dzieci unikania zagrożeń i ich przewidywania

- utrwalenie znajomości numerów alarmowych

- zapoznanie z różnymi możliwościami spędzania wolnego czasu na łące w maju

- przybliżanie dzieciom dóbr polskiej kultury

Poniedziałek 18.05.

Wtorek 19.05.

Środa 20.05.

Religia 21.05.

Czwartek 22.05.

Piątek 22.05.

Ogłaszamy akcję dla naszych Przedszkolaków oraz ich Rodziców:
 "Czysta woda zwierzakowi zdrowia doda"!

Nasze Ekoludki już stworzyły wspaniałe poidełka. Brawo!

Oliwka zaprasza owady do swojego poidełka :)

Lenka wykonała efektowne i funkcjonalne poidełko dla owadów :)

U Nikolki żaden ptaszek ani owad nie będzie spragniony :)

Oliwka stworzyła pożyteczne poidełko dla owadów :)

Zgodna współpraca braci przyniosła cudowne efekty :)

Oliwka H. wykonała dwa poidełka dla ptaków ;)

Akcja jest związana z brakiem deszczu w naszym kraju, który jest aktualnie dużym problemem. Wszystkie tereny są wysuszone, w rzekach coraz mniej wody, nie ma kałuż, a zwierzęta nie mają co pić, jeśli w pobliżu nie ma jakiegoś większego zbiornika wodnego.

Jednym z prostych działań, których może się podjąć każdy z nas, jest zrobienie poidełek dla owadów (pszczół), ptaków i innych zwierząt.

Akcja trwa aż do końca suszy :-)  a polega na wykonaniu prostym domowym sposobem poidełka dla ptaków, pszczół lub innych zwierząt i następnie umieszczenie go na swoim balkonie, ogródku lub podwórku oraz dbanie o to, by w poidełku była zawsze czysta woda. Nawet tak proste działanie może uratować życie wielu zwierzakom a w nas rozwinąć empatię.

Poidełko może być wykonane wg własnego pomysłu - najlepiej, jeśli do jego wykonania użyte będą materiały z recyklingu. Przykład, jak wykonać takie poidełko, żeby było bezpieczne dla ptaków można zobaczyć pod linkiem:

Przykład poidełka dla pszczół:

Możemy dodać kamyki do miseczki czy pojemnika, a następnie nalać do niego wody. Ważne, aby kamyczki były małe, dzięki czemu unikniemy niebezpiecznych dla owadów głębokich rowków z wodą. Dzięki kamyczkom pszczoły będą miały gdzie wylądować i nie utoną podczas picia. Oprócz kamyczków mogą być także szyszki czy gałązki iglaste. Bardzo ważne jest dbanie o pszczoły, ponieważ te cudowne stworzenia, przenosząc pyłek wspierają produkcje zasobów żywności.

Inne linki:

Aby dołączyć do akcji należy zrobić poidełko, a zdjęcie (najlepiej z wykonawcą) przysłać do nas.