^Back To Top
  
  
  

Recycling - Gra

Banner brzesko 400x400

Realizowane programy

akademia-aquafresh

 

 

olbinica

 

 

wole wode1

 

 

pobrane 1

 

 

kkk

 

 

2013-10-24 dkk

Czwartek 04.06.

WSZYSTKIE DZIECI NASZE SĄ

Witajcie dzieciaczki! Dzisiaj przyjrzycie się światu osób z niepełnosprawnością. Zobaczcie z jakimi problemami muszą się oni mierzyć i jak sobie z nimi dają radę. Nauczycie się również, jak im pomóc.

 

1 „Stoimy razem” – Rodzic czyta tekst rymowanki i ilustruje go ruchem, dzieci naśladują.

Stoimy razem ramię przy ramieniu (zbliżamy do siebie ramiona)
możemy być wielcy w oka mgnieniu. 
(podnosimy rękę wysoko)
Możemy być bardzo mali, 
(zniżamy rękę)
ale nigdy nie będziemy sami. 
(łapiemy się za ręce i siadamy na dywanie)

 

 1. „Osoba z niepełnosprawnością” – Przyjrzyjcie się obrazkowi poniżej i odpowiedzcie na pytania:

  – Co to jest?
  – Co oznacza ten znak?
  – Gdzie możemy go spotkać?Jest to miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnością i najczęściej jest zlokalizowane najbliżej wejścia do danego budynku.
– Kim jest osoba z niepełnosprawnością?
– Czym ona różni się od nas, gdy jesteśmy chorzy?


Schorzenie, które ma ta osoba, ogranicza jej życie. Często uniemożliwia naukę czy pracę w sposób trwały, tj. może nigdy nie minąć czyli nie da się z tego wyleczyć. Osoba taka porusza się na wózku inwalidzkim.

 

 1. „Ciuciubabka” – zabawa ruchowa – zapraszam Was do zabawy w popularną ciuciubabkę – niech jedna osoba ma zawiązane oczy, musi złapać kogoś z domowników. Gdy ktoś zostanie złapany, to on zostaje „ciuciubabką”. Czy łatwo jest szukać kogoś z zamkniętymi oczami?

Musisz wiedzieć, że są osoby, które mają na tyle słaby wzrok lub nie mają go wcale, że przez całe życie mają tak jak Wy, gdy mieliście zawiązane oczy.

 • Jak nazywamy taką osobę? (osoba niewidoma)
 • Skąd one wiedzą, jak się poruszać, gdzie się zatrzymać itp.?
 • Jak możemy im pomóc?

 

 1. Oglądnijcie teraz film o osobach niewidomych lub słabo widzących. Po oglądnięciu, będziecie wiedzieć jak można pomóc takiej osobie:

https://youtu.be/b-Iow71_1vM

 1. „Tor przeszkód” – zabawa ruchowa – Proszę stwórzcie swój własny tor przeszkód i spróbujcie przejść przez niego z apaszką na oczach. Czy jest to łatwe? Myślę, że trudne. Pomyślcie jak się czują dzieci niewidome lub słabo widzące.
 2. Posłuchajcie piosenki „Kolorowe dzieci”
  https://www.youtube.com/watch?v=XMnJupsJnm8
 3. Odgłosy burzy i deszczu.

  https://www.youtube.com/watch?v=WzWvY44e5sc
 • Co usłyszeliście?
 • Skąd wiedziecie, że to była burza i deszcz?
 • Co zrobicie, gdy usłyszycie takie dźwięki?
 • Do czego potrzebny jest nam słuch?

 

Słuch pozwala usłyszeć to, co wokół nas się dzieje, zareagować na to, zapewnić sobie bezpieczeństwo, ale też porozumiewać się. Jak myślicie łatwo jest przekazać komuś informację bez używania głosu, na migi?

Osoby niedosłyszące lub całkowicie niesłyszące, takich sposobów muszą używać, gdyż nie słyszą ludzkiej mowy. Nie słyszą także tego, co wokół, dlatego trudniej jest im zareagować na niebezpieczeństwo. W związku z tym mają swój własny język, nazwany językiem migowym, który mogliście widzieć, np. w telewizji. Są to określone kombinacje ruchów dłoni, które mają swoje znaczenie.
7. Zobaczcie proszę kilka słów w języku migowym:

https://www.youtube.com/watch?v=VNU4dm93OoM

 1. „Co jeśli…” – zabawa dydaktyczna – zapraszam do obejrzenia filmu „INTEGRACJA – Osoby z niepełnosprawnością ruchową”. Następnie poproście mamę, aby przeczytała przykładowe sytuacje a Wy odpowiedzcie, co byście zrobili:

https://youtu.be/90YGkSe-Cro

 • Chłopcu siedzącemu na wózku inwalidzkim wypadła z ręki zabawka. Co robisz?
 • Dziewczynka, która nie widzi (ma chore oczy) wybiera się na spacer i potrzebuje takiej samej pary skarpet. Co robisz?
 • Chłopiec, który ma rękę w gipsie potrzebuje zapiąć sweter. Co robisz?
 • Bawisz się z kolegami piłką na placu zabaw. Przyjeżdża chłopiec na wózku inwalidzkim, który też chce się pobawić piłką. Co robisz?

 

ZAPAMIĘTAJ! Dzieci niepełnosprawne to takie same dzieci jak  wy. Każdemu z nas może się przytrafić niepełnosprawność nasza czy naszych bliskich, ale mimo to można normalnie żyć. W dzisiejszych czasach jest wiele udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami i stają się one coraz bardziej samodzielne, ale dobrze, gdy oferujemy im swoją pomoc, towarzystwo.

Na dziś to wszystko kochani!

Copyright © 2020. Publiczne Przedszkole w Porębie Spytkowskiej Rights Reserved.