W przedszkolu zabawa
Andrzejek to czas
Niech magia i wróżba
Królują wśród nas.

Andrzejki to jedyny czas w roku, kiedy prawie wszyscy chcą wróżyć i poznawać swoją przyszłość. Aby zabawa Andrzejkowa owiana była magią i tajemnicą stosowne rekwizyty , świece oraz zapach topionego wosku wywołały nastrój sprzyjający przepowiedniom. Nie zabrakło najbardziej popularnych wróżb.
Na początku „czarownice” zapoznały dzieci z historią tego święta.

Dawno temu Andrzejki były świętem, kiedy wróżyły tylko panny chcąc poznać imię swojego przyszłego małżonka. Dziś bawią się wszyscy bez względu na wiek, płeć czy stan cywilny.
Potem była już tylko zabawa i wróżby. W ten magiczny dzień, przedszkolaki dowiedzieć się mogły kim zostaną w przyszłości. Nie zabrakło układania butów do drzwi oraz przekuwania serca, na odwrocie którego wypisane były imiona płci przeciwnej. Było dużo śmiechu i zdziwienia, kiedy okazywało się, że dana osoba nie zna nikogo o wylosowanym imieniu.

Jednak najwięcej radości i wrażeń dostarczyła dzieciom ostatnia wróżba - czyli lanie wosku.

„Oj darze, oj darze ,niechaj przyszłość się ukarze. Czary – mary ,wosku lanie co ma stać się, niech się stanie. Zaraz wszyscy się dowiedzą co nam wróżby przepowiedzą”. Po tych słowach przedszkolaki kolejno podchodziły do stolika ,na którym stała miska z wodą i z pomocą nauczycielek- lały wosk przez zaczarowany klucz z dużym oczkiem. Z powstałych kształtów, dzieci wspólnie z nauczycielką odczytywały co je czeka i czego mogą się spodziewać w przyszłości.

Wspólne tańce i korowody taneczne trwały do późnego popołudnia aż zmęczone ale szczęśliwe dzieciaki odbierali rodzice.

DSCI0059DSCI0067DSCI0071DSCI0088DSCI0093DSCI0103DSCI0118DSCI0125DSCI0134DSCI0137DSCI0149DSCI0157

Więcej zdjęć w galerii.